Bebekleri kundaklamak kalça çıkığına neden oluyor
Tarih : 2023-05-23 16:43:18

Bebekleri kundaklamak kalça çıkığına neden oluyor

Gelişimsel kalça displazisinin kalça eklemini oluşturan yapılar arasındaki ilişkinin bozulması sonucu ortaya çıkmakta olduğunu söyleyen Uzman Doktor Ahmet Yiğitbay, “Kalça displazisine erken tedavi edilmediği takdirde kalıcı sakatlığa neden olmaktadır. Gelişimsel kalça displazisinin ülkemizde görülme sıklığı bin canlı doğumda ortalama 5-15 arasındadır. Kalça çıkığında erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Erken tanı konan ve uygun şekilde tedavi edilen hastalarda tam iyileşme görülmektedir” diye konuştu.

Uzman Doktor Ahmet Yiğitbay, Türkiye’de yeni doğan döneminde tüm bebeklerin kalça çıkığı açısından muayene edilmekte olduğunu ve olası risk faktörlerinden herhangi birini taşıyan hastaların ileri tetkik için ortopedi bölümüne sevk edildiğini belirtti. Uzm. Dr. Ahmet Yiğitbay, “Yeni doğan döneminde (4-6 hafta) yapılan kalça ultrasonu kalça çıkığı tanısında altın standart görüntüleme yöntemidir” dedi.

“Bölgemizde yeni doğanlara sıklıkla kundaklama yapılmakta ve bu durum kalça çıkığına neden olmaktadır” diyen Uzm. Dr. Ahmet Yiğitbay, “Geleneksel olarak yapılan bu uygulama çocukta kalıcı sakatlığa sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca kundaklanıp yüzüstü yatırılan bebeklerde ani bebek ölümleri görülebilmektedir. Bu nedenlerden ötürü özellikle yeni doğan dönemindeki bebeklere tam kundak yapmaktan kaçınılmalıdır. Ayrıca çift bez kullanımı mevcut olan kalça çıkığını tedavi etmemekte ancak normal olan kalçanın gelişiminin devam etmesinde önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

Hibya Haber Ajansı