Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2023-05-25 12:30:17

Xi Jinping, Avrasya Ekonomik Forumu’nda konuştu

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Avrasya Ekonomik İş Birliği’nin 2. Avrasya Ekonomik Forumu Genel Kurul Toplantısı’nda video konuşma yaptı.

Xi Jinping konuşmasında, Avrasya bölgesinin bir üyesi olan Çin’in kalkınmasının Avrasya bölgesine ihtiyaç duyduğu ve bu bölgeye yarar getireceğine işaret etti.

Xi, Çin tarafının Kuşak ve Yol  inşası ve Avrasya Ekonomik İş Birliği inşası arasında kenetlenmenin güçlendirileceğini, bölge ülkelerinin el ele vererek, Avrasya iş birliğinde yeni sayfa açılması için ortak çaba harcayacağını ümit ettiklerini açıkladı.

Bu yılın ikinci yarısında Çin’in 3. Kuşak ve Yol Uluslararası İş Birliği Zirvesi’ne evsahipliği yapacağına dikkat çeken Xi Jinping, Çin’in Kuşak ve Yol inşasına katılan ülkeler ve Avrasya Ekonomik İş Birliği üye ülkeleriyle birlikte barış, kalkınma, iş birliği, çifte kazanç ilkeleri doğrultusunda fırsatlardan faydalanırken, meydan okumaların üstesinden gelmeye ve çok kutuplu dünya medeniyetinin ilerlemesinde yeni bir sayfa açmaya hazır olduğunu söyledi.

Avrasya Ekonomik İş Birliği 2. Avrasya Ekonomik Forumu dün Rusya’nın başkenti Moskova’da çevrimdışı ve çevrimiçi yollarla düzenlendi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 gazetedijital.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.